Vähi- ja kalakasvandused ei ole tühipaljad augud, kus vesi sees on. Kasvandus, kui selline, tähendab veekogude ja seadmete kompleksi, kus tagatakse konkreetsete liikide kasvuks optimaalsed tingimused. Nende rajamine võrreldes tavaliste tiikidega on üpriski kulukas. Kui soovid tiiki, kuhu mõned kalad sisse lasta, siis vaata tehislike seisu- ja vooluveekogude rubriiki.
Eestis on enim levinud jõevähk (Astacus astacus). Üldjoontes on Eesti kliima Jõevähile sobilik. Seda näitab jõevähi lai levik. Viimasel ajal on looduslikes veekogudes vähivarud kahanema hakanud. Suurimad põhjused selleks on jõekatk ja puudulikud vähivarude kaitsemeetmed. Looduslikes veekogudes reguleerib vähi levikut ja kasvukiirust kliima, põldudelt veekogudesse sattuvad taimemürgid ja mitmed haigused ning parasiidid.
Jõevähk ei talu veekogu reostamist ega hapniku defitsiiti. Seetõttu on nad head indikaatorid veekogu reostatuse kohta – kui vähke on palju, siis on veekogu puhas. Kui vähid puuduvad, võib veekogu olla reostunud. Vähid puuduvad täielikult talvel ummuksisse jäävates veekogudes. Vähkide elupaikadeks sobivad vooluveekogud ja toitainete vaesed sügavad järved, kus on olemas varjepaigad röövloomade ja liigikaaslaste eest.
Vähikasvanduse suurim eeldus on piisava koguse kvaliteetse vee olemasolu või selle kulutõhus kättesaamine/puhastamine. Vähikasvanduse rajamisel moodustavad rajamiskulud umbes 90% kogukuludest. Seetõttu on kulutõhus ehitusprojekt äri üheks aluseks.
Projekti võime teha meie, kuid esialgne äriidee ja eeltöö peab Sinul endal tehtud olema. Mõtle läbi, kui suurt aastatoodangut sa tahad, sellest olenevalt pane paika üldvisioon, tehnoloogia ja ehitiste põhiparameetrid.
Kui sul on eelnev läbi mõeldud, tule meile konsultatsioonile. Aitame läbimõeldud plaani üle vaadata ning vajadusel viime Sind kokku mõne kasvanduse omanikuga, kelle abiga saame ideed vajadusel täiustada. Kui näeme, et vajalikud looduslikud eeldused vähikasvanduseks on olemas, samuti konkreetne visioon asjast, siis teeme teile projekteerimiseks hinnapakkumise.